Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Zaujímaví zberatelia

Zbierať sa dá naozaj všeličo a určite aj vo svojom okolí máte niekoho, kto si svoju záľubu našiel práve v zberateľstve. Potom sú ľudia, a často ide o rovnakú množinu, ktorí sa priam vyžívajú v prehrabávaní a vypratávaní povál či „hľadaní pokladov“ v starých garážach. Zberateľstvo dokáže byť veľmi silnou vášňou a z toho, čo sú niektorí ľudia schopní zbierať vám doslova padne sánka.

Prekvapí vás, čo všetko sa dá zbierať

Každý z nás má v sebe kus zberateľa a určite aj u seba doma by ste našli nejakú skromnejšiu zbierku. U niektorých ľudí ale zberateľstvo prerastie do vášne a výsledkom sú rozsiahle zbierky s doslova nevyčísliteľnou hodnotou. Zberateľskú vášeň môžu naštartovať rôzne impulzy, napríklad nečakaný nález, dedičstvo alebo len nostalgické spomienky a túžba zachovať niečo z minulosti. Motivácia zberateľov je tiež rôzna, hoci väčšinu tvoria hobby zberatelia, nájdete aj takých, pre ktorých je zberateľstvo investíciou a takých, ktorých ženie túžba po kompletných zbierkach.

Niektoré zbierky sú navyše poriadne bizarné. Kým zbierku šálok a hrnčekov, prípadne poštových známok, by sme ešte mohli považovať za relatívne bežnú, menej časté je napríklad zbieranie porcelánových bábik, hračiek z kindervajíčok, alebo vojenských prilieb. Pozoruhodné je napríklad zbieranie soľničiek a koreničiek, prípadne 2-eurových mincí a do kategórie bizarných zbierok ešte určite môžeme zaradiť zbieranie štvorlístkov, použitých lístkov z verejnej dopravy či pások z festivalov.

Relatívne veľkej popularite po celom svete sa tešia aj veterány, pričom viacero zaujímavých zbierok nájdeme aj na Slovensku. Zberateľstvo v tejto forme je už ale poriadne náročným koníčkom pretože si vyžaduje veľké investície nielen pri nákupe a údržbe, ale aj veľa priestoru. Skrátka, pre niektoré veci musíte mať vášeň a treba sa pripraviť na to, že nie vždy sa budete stretávať s pochopením okolia. Pri troche šťastia však časť zbierky budete vedieť aj pekne speňažiť a tým získať prostriedky na jej ďalšie rozvíjanie.

Zbieranie nepozná vekové hranice

Z toho čo sme doteraz spomenuli by sa mohlo zdať, že zberateľstvo je doménou skôr narodených. To však úplne neplatí, už dvadsiatnici a tridsiatnici môžu byť vášnivými zberateľmi. Medzi mladšími ročníkmi nájdete napríklad mnohých zberateľov starých počítačov, herných konzol a mobilných telefónov, ktorými si odrastajúca generácia chce uchovať spomienky na detstvo. Jedným z trendov je aj tzv. retrogaming, kedy hráči udržiavajú pri živote staré počítače a konzoly, na ktorých potom hrajú hry z počiatku 90. rokov minulého storočia. Takéto zbierky pritom môžu byť tiež veľmi cenné.

Každé zberateľstvo má svoje špecifiká

Ak po prečítaní predchádzajúcich riadkov premýšľate, čo by ste začali zbierať a potenciálne neskôr mohli aj speňažiť, ešte vydržte. Treba si totiž uvedomiť, že nie všetko, čo je staré, tak má automaticky aj veľkú hodnotu. Niektoré zbierky sú totiž hodnotné výlučne pre svojho zberateľa. Vždy totiž závisí od toho, koľko by bol niekto iný ochotný zaplatiť a v čom hodnota danej zbierky spočíva. Ak premýšľate nad zbieraním ako investíciou, vždy závisí od konkrétneho prípadu, a nielen od roku výroby danej veci. Hodnotu niektorých zbierok tvorí práve to, že pozostávajú z jedinečných predmetov, prípadne ich hodnota spočíva v miere kompletnosti.

Medzi zberateľmi mincí sú napríklad obľúbené tie mince, ktoré boli vyrazené chybne a v skutočnosti sa nikdy nemali dostať do obehu. Rovnako je to aj pri bankovkách či poštových známkach. Ak bola nejaká poštová známka vyrobená chybne a napriek tomu sa predsa dostala do predaja, bude mať potenciálne veľkú hodnotu.

Nedá sa však povedať, že z pohľadu zbierania majú hodnotu len chybne vyrobené veci. V iných prípadoch zas môže vysoká hodnotu spočívať v zachovaní pôvodných vlastností. Napríklad pôvodný lak na starom aute. Ak by sme veterán zrenovovali, vybavili novým motorom a vymenili pôvodné diely, svoju historickú hodnotu by mohlo stratiť.

Združenia zberateľov a rôzne kluby majú svoje pevné pravidlá

Netreba opomenúť ani to, že zberateľstvo má v niektorých prípadoch aj svoje pravidlá. Príkladom sú opäť veterány, pričom existuje viacero klubov a orgánov dohľadu. Nie každé auto sa totiž automaticky môže stať veteránom len preto, že už na to má vek, a to konkrétne 25 rokov od prvej registrácie. Aby sa auto stalo veteránom aj oficiálne a mohlo používať veteránske evidenčné čísla, musí prejsť odbornou atestáciou.

Na záver zostáva spomenúť, že ak by sme robili prehľad najčastejšie zbieraných predmetov, popredné priečky by určite obsadili knihy. Napokon, prakticky každý má doma väčšiu či menšiu zbierku kníh. Pre všetkých, ktorí by to so zbieraním kníh a budovaním domácej knižnice mysleli vážne sú potom antikvariáty doslova svätým grálom. Antikvariáty ponúkajú skvelú príležitosť nájsť obľúbenú knihu za výhodné ceny a prípadne sa aj prebytočných kníh zbaviť. Ak ste nikdy nevkročili do antikvariátu, určite sa choďte pozrieť hoci aj do toho najbližšieho vo vašom okolí. Čaká na vás nielen okúzľujúca vôňa starých kníh, ale aj príležitosť obohatiť svoju zbierku kníh o kúsok, ktorý vás vráti do detských čias, alebo o knihu, ktorú ste už dávno zháňali.

Pridané dňa: 14.08.2023
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám