
Register vylúčených osôb
Hazard je v súčasnej spoločnosti čoraz väčším problémom zasahujúcim do životov jednotlivcov a celých rodín. Návšteva herne či kasína, alebo všadeprítomné reklamy na športové stávkovanie sú pre mnohých neodolateľným lákadlom. Čo je ale ešte horšie, kasíno či „stávkovú kanceláriu“ môžete mať dnes rovno aj vo svojom smartfóne a nemusíte nikam chodiť. Hazardné hry sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým, pričom aspoň čiastočnou brzdou je Register vylúčených osôb. O čo ide a ako pomáha bojovať proti hazardu?
Tvrdé dopady hazardu na spoločnosť
Hazardné hry predstavujú vážne spoločenské riziko. Ich lákadlo spočíva v klamlivej predstave ľahkého zárobku okorenenej vzrušením zo šance vyhrať. V skutočnosti však väčšina hráčov v dlhodobom časovom horizonte prichádza o peniaze, pravidelné stávkovanie či vysedávanie v kasíne či herni skrátka nie je zárobkovou činnosťou. Celosvetovo sa dokonca odhaduje, že až 70 % hráčov pravidelne prehráva viac, než dokážu nahradiť svojimi príjmami. Finančné dôsledky hazardnej závislosti sa často navyše netýkajú len samotného hráča - môžu viesť k zadlženiu celej rodiny, strate zamestnania, rozpadu vzťahov a v extrémnych prípadoch až k sociálnemu vylúčeniu.
Problém závislosti od hazardných hier teda zďaleka nie je len individuálnou záležitosťou, ale závažným spoločenským javom. Mnohí psychológovia potvrdzujú, že priamymi dôsledkami závislosti od hazardu trpí nielen samotný hráč, ale aj najbližšie okolie - manželia, deti, rodičia. Každý patologický hráč priamo ovplyvňuje životy minimálne štyroch ľudí vo svojom najbližšom okolí. Závislosť od hazardných hier navyše podporuje ďalšie negatívne javy ako krádeže, lúpeže v snahe dostať sa rýchlo k peniazom či nevracanie požičaných peňazí, po ktorom sa kopí jedno mimosúdne vymáhanie pohľadávok za druhým.
Čo je Register vylúčených osôb?
Register vylúčených osôb je jedným z nástrojov na minimalizáciu negatívnych dopadov hazardu. Ide o informačný systém verejnej správy, ktorého vznik upravuje zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Ako už z názvu vyplýva, jeho hlavným účelom je evidencia fyzických osôb starších ako 18 rokov, ktoré sú vyradené z účasti na hazardných hrách.
Aký je cieľ Registra vylúčených osôb?
Primárnym cieľom registra je poskytnúť ochranu osobám ohrozeným patologickým hráčstvom. Umožňuje jednotlivcom prevziať zodpovednosť za svoje správanie a aktívne bojovať proti vlastnej závislosti, ale aj zabrániť osobám poberajúcim rôzne finančné príspevky, aby svoju situáciu ďalej zhoršovali hraním hazardných hier. Prevádzkovatelia hazardných hier a stávkových kancelárií sú povinní skontrolovať každého hráča, či v tomto registri nie je zapísaný a zabrániť mu v ďalšej účasti na hazardných hrách a stávkach.
Ako sa do Registra zapísať?
Do registra vylúčených osôb sa môžete nechať zapísať buď dobrovoľne na vlastnú žiadosť alebo v prípadoch stanovených v § 34 ods. 2 zákona o hazardných hrách. Ide napríklad o osoby, ktoré na účely poskytovanej pomoci v hmotnej núdzi tvoria domácnosť, ktorým bola diagnostikovaná choroba patologického hráčstva, alebo ak bol osobe súdom uložený zákaz účasti na hazardných hrách. Čo je dôležité vedieť, tak do tohto registra sú zapísané aj všetky osoby, voči ktorým bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin zanedbania povinnej výživy.
V zásade teda existujú dva spôsoby, nedobrovoľný a dobrovoľný. V tom druhom prípade je potrebné vyplniť žiadosť, ktorú nájdete buď na webovej stránke Úradu pre reguláciu hazardných hier, alebo v herniach a kasínach. Takáto žiadosť musí byť vlastnoručné podpísaná s tým, že váš podpis musí byť overený notárom. Žiadosť za vás zároveň nemôže podať žiadna iná osoba, a to ani rodinný príslušník.
V tejto súvislosti ešte dodajme, že každý, kto si nie je istý, či je stále zapísaný v tomto zozname, môže o poskytnutie tejto informácie požiadať Úrad pre reguláciu hazardných hier.
Systém registra vylúčených osôb nie je len slovenskou špecifickosťou. Podobné mechanizmy fungujú v mnohých krajinách Európskej únie ako súčasť boja proti patologickému hráčstvu a ochrane najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Hoci nie je všeliekom na závislosť od hazardných hier, predstavuje dôležitý nástroj prevencie, ochrany a pre niektorých ľudí aj spôsob aktívneho boja so závislosťou.