Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Prečo je small talk dôležitý?

Každý to už určite zažil. Krátka cesta výťahom, stretnutie kolegu v autobuse smerom do práce či krátky rozhovor pri náhodnom stretnutí so známym v obchode. Toto všetko sú príklady small talku, no zďaleka nemusí ísť len o prehodenie niekoľkých zbytočných a zdvorilostných fráz. Hoci sa to nemusí zdať, small talk je v mnohých situáciách celkom užitočný a niekedy priam aj veľmi dôležitý. Prezradíme vám, prečo to tak je a ako sa v ňom zdokonaliť.

Nepodceňujte význam small talku

V súkromnej, ale aj pracovnej komunikácii sa často spomína small talk, dokonca až tak, že toto slovné spojenie sa udomácnilo aj do bežne používanej slovnej zásoby. Voľne by sme ho mohli preložiť ako „pokecanie“ či „zdvorilostná konverzácia“. K small talku zďaleka nedochádza iba v situáciách spomenutých v úvode, práveže sa s ním môžete stretnúť prakticky vždy, keď prichádzate do bližšieho kontaktu s niekým cudzím, resp. mimo vašej domácnosti.

Small talk by ste rozhodne nemali podceňovať, ide totiž o viac ako len „prehodenie“ pár viet o počasí, aktuálnom dni v týždni alebo o tom, čo budete mať práve dnes na obed. Popisované krátke konverzácie, ktorých ste už určite aj sami zažili nespočetné množstvo, sú totiž dôležitou súčasťou budovania vzťahov. Ide zároveň o výborný prostriedok, ako niekomu spríjemniť deň a príjemnejšie vstúpiť do kontaktu.

Ak umenie small talku zvládnete, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že u druhých ľudí vzbudíte dôveru a sympatie. Okrem toho pomôže aj vám, pretože práve small talk vám v mnohých situáciách umožní rýchlejšie odhadnúť človeka, prelomiť ľady a nápomocný dokáže byť aj pri stresových situáciách. Na pracovisku, v súkromí, alebo napríklad u lekára si teda určite netreba pred small talkom „zapchávať uši“.

Ako viesť lepší small talk?

Všetky výhody small talku sme stále nevyčerpali. Dokáže byť veľmi užitočný aj z toho hľadiska, že pomocou zdvorilostných konverzácií môžete trénovať svoje komunikačné zručnosti, čo vám následne pomôže v kariére aj doma. Naučíte sa s ľuďmi efektívnejšie rozprávať, precvičíte si výber tých správnych slov a tiež si privyknete pohotovo reagovať.

Bližšie sa teda pozrime na to, čo si pri small talku ustrážiť, aby mal skutočne zmysel, nevyvolal trápne ticho a stal sa pre obe strany príjemným zážitkom?

Dôsledný výber tém

Mohlo by sa zdať, že témy na small talk sú obmedzené iba na to isté dokola. Ako sa máte, aké je počasie a čo nové doma. Vôbec to tak ale nemusí byť. Skôr ako prehovoríte, rozmyslite si tému a nebojte sa napríklad začať rozprávať o filme, ktorý ste naposledy videli, alebo nejakom zaujímavom zážitku.

Snažte sa vyhnúť kontroverzným a príliš osobným témam, ktoré by ste aj tak v rámci small talku nemali priestor prebrať a rovnako nezačínajte ani s frflaním či sťažovaním sa. Ak rozprávanie začínate vy, príďte s takou témou, na ktorú je možné zareagovať aj inak ako len jednoslovnou odpoveďou. Ideálne je, ak svojho kolegu či známeho podnietite k vyjadreniu vlastného postoja, čo následne dá význam celému „pokecu“.

Zamerajte sa na spôsob rozprávania

V rámci small talku nie je dôležité iba to, čo hovoríte, ale spôsob, akým hovoríte. Snažte sa vyjadrovať spisovne, no na druhej strane vyberajte bežne používané slová, aby váš náprotivok nezískal pocit, že sa nad neho vyvyšujete a porozumel vám. Rovnako sa vyhnite „hmkaniu“ či iným pomocným slovíčkam, ktoré ale nemajú žiaden význam.

Zapojte reč tela

Pri small talku je tiež dôležité, aký zaujmete postoj. Stáť s prekríženými rukami znamená, že si podvedome držíte odstup, ak zas chcete pôsobiť prívetivo a otvorene, majte tzv. otvorený postoj. Konverzácii tiež pomôže, ak budete udržiavať očný kontakt, „pozeraním do steny“ totiž konverzáciu príliš nerozprúdite.

Minimalizujte „trápne ticho“

Kým doteraz sme význam small talku najmä vyzdvihovali, netreba zabúdať, že existuje aj skupina ľudí, ktorá ho nemá príliš rada. Nielen preto, že nemusí byť záživný, ale aj preto, že podvedome vzbudzuje obavy z „trápneho ticha“. To sú situácie, kedy sa konverzácia zasekne už po prvých vetách. Ak vám hrozba „trápneho ticha“ spôsobuje stres, skúste svoje odpovede koncipovať tak, aby sa na ne dalo nadviazať. V prípade, že kladiete otázky, formulujte ich spôsobom, aby na ne nebolo možné odpovedať jednoslovne.

Small talk nie je nuda!

Človek je spoločenský tvor a small talk jednoducho k medziľudskej komunikácii patrí, aj keď nemusí byť vždy príjemný a záživný. Správne vedený small talk vám pomôže získať kamarátov, udržiavať dobré vzťahy s kolegami, dozvedať sa nové informácie a v neposlednom rade aj zlepšovať svoje komunikačné zručnosti. Na druhej strane, ak máte voči zdvorilostným konverzáciám odpor, nemusíte sa do nich nasilu nútiť len preto, lebo to od vás niekto očakáva. Skôr ako sa ale rozhodnete vyhýbať small talku, zvážte, či vám práve spomínané výhody nestoja za to, aby ste sa o túto formu komunikácie predsa len pokúsili.

Pridané dňa: 12.06.2023
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám