Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Podvodné faktúry

Začiatky podnikania bývajú hektickým obdobím. Nováčikovia často čelia mnohým výzvam a zároveň musia zvládať množstvo úloh súčasne - od vedenia účtovníctva cez marketingové aktivity až po samotnú podstatu svojho biznisu. Práve v tomto období sú mnohí podnikatelia najzraniteľnejšími voči rôznym podvodným praktikám.

Ako fungujú podvody s faktúrami za vymyslené služby?

Scenár je často rovnaký. Do emailovej alebo poštovej schránky vašej firmy príde oficiálne vyzerajúca faktúra. Môže ísť o „poplatok za zápis do obchodného registra“, aktualizáciu údajov v katalógu firiem alebo rôzne poplatky za služby, ktoré ste si nielenže ani neobjednali, ale ich platenie ani nemá veľký zmysel či prínos. Veď napokon, na čo vám bude zápis v registri firiem, ktorý sa akurát tak nápadne podobá oficiálnym stránkam obchodného registra? Sumy na takýchto faktúrach zvyčajne ani nie sú príliš vysoké a pohybujú sa nanajvýš vo výške niekoľko sto eur, aby nevzbudili podozrenie.

Najčastejšie formy podvodov

Medzi najbežnejšie triky patria faktúry za zápis do rôznych katalógov a registrov. Podvodníci vytvárajú webstránky, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako oficiálne registre. Názvy často obsahujú slová ako „obchodný“, „živnostenský“ či „podnikateľský“. Cieľ je jednoduchý, názvy nápadne pripomínajú štátom zriadený obchodný či živnostenský register a tým sa v obeti snažia vyvolať zámenu. V skutočnosti ale ide o súkromné databázy bez akejkoľvek právnej relevancie a s maximálne pochybným významom pre vaše podnikanie.

Ďalším častým podvodom sú faktúry za údajnú aktualizáciu firemných údajov. Kým vo vyššie popisovanom prípade vám príde potvrdenie o zápise aj s predfaktúrou rovno do poštovej schránky, tak domnelej aktualizácii spravidla prechádza telefonát. V rámci neho sa vás volajúci bude snažiť presvedčiť o tom, že takáto aktualizácia údajov je povinná a vy sa pritom nemusíte o nič starať. Stačí chvíľka nepozornosti a možno na ponuku aktualizácie aj privolíte. Podvodníci často úplne zamlčia, že takáto služba je platená a tak býva doručená faktúra na základe vášho súhlasu často nepríjemným prekvapením.

Ako takéto podvody odhaliť?

Prvým varovným signálom je, že ste si danú službu nikdy neobjednali a rovnako tak neurobil ani nikto z vašej firmy. Najmä vo väčších spoločnostiach sa môže stať, že dopátrať sa k tomu, či omylom niekto s niečím nesúhlasil nie je celkom jednoduché a vyvstáva otázka či takéto konanie skutočne zaväzuje celú spoločnosť, alebo iba toho, kto s ponukou súhlasil.

V poctivom obchodom styku je úplne bežné, že seriózna firma vám nikdy nepošle faktúru bez predchádzajúcej komunikácie alebo potvrdenej objednávky. V takom prípade vždy danú spoločnosť kontaktujte a pýtajte sa na detaily. Podozrivé by malo byť aj to, ak je na faktúre uvedený účet v zahraničnej banke alebo ak je faktúra napísaná nezrozumiteľne. Netreba zabúdať, že z faktúry musí byť zrejmé kto ju vydal a čo presne je predmetom plnenia.

Nevyhnutným krokom pre to, aby ste sa nenechali nachytať, je dôsledne kontrolovať každú došlú faktúru. Overte si, či máte s danou firmou skutočne obchodný vzťah a v prípade pochybností neváhajte použiť Google, prípadne iný internetový vyhľadávač - často nájdete skúsenosti iných podnikateľov, ktorí sa už s podvodnými praktikami stretli. Nikdy neplaťte faktúru len preto, že pôsobí oficiálne alebo nebodaj obsahuje hrozby právnymi následkami.

Čo robiť, ak ste sa stali obeťou podvodu?

Ak ste už zaplatili podvodnú faktúru, podrobne si naštudujte obchodné podmienky a pokúste sa s poskytovateľom služby dohodnúť. Jedným z inštitútov, ktorý môžete využiť je odstúpenie od zmluvy, avšak podvodníci ho zrejme nebudú chcieť akceptovať.

V každom prípade sa ale pokúste od zmluvy odstúpiť, aby ste napríklad po čase nedostali faktúru za ďalšie nevyžiadané služby. Do úvahy pripadá aj podanie trestného oznámenia, v takom prípade je vhodné zdokumentovať celú komunikáciu s podvodníkmi a nehanbiť sa za to, že ste naleteli. Metódy podvodníkov sú čoraz sofistikovanejšie, a tak môže naletieť prakticky každý.

Prevencia je najlepšia obrana

Aby ste sa nestali obeťou podvodu, je na mieste adekvátna prevencia. Zaveďte vo firme jasný systém schvaľovania faktúr a stanovte zodpovednú osobu, ktorá bude kontrolovať všetky došlé faktúry. Pomôže tiež, ak si budete viesť zoznam svojich skutočných dodávateľov a pravidelne ho aktualizovať. Oplatí sa tiež spraviť pre zamestnancov školenie, ktoré bude zamerané práve na vyššie spomenuté riziká.

Podvodné faktúry predstavujú reálnu hrozbu najmä pre začínajúcich podnikateľov. Našťastie, pri dodržiavaní základných bezpečnostných pravidiel a zdravej dávke podozrievavosti sa im dá účinne brániť. Pamätajte, že nech už ide o akéhokoľvek dodávateľa, ten poctivý vám nikdy nepošle faktúru za služby, ktoré ste si neobjednali. V prípade pochybností si všetko radšej dvakrát overte, ako by ste mali raz zaplatiť podvodníkom.

Pridané dňa: 14.03.2025
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám