Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Online bazáre

Určite poznáte aspoň jeden online bazár, ktorý buď pravidelne alebo aspoň z času na čas navštevujete, keď niečo zháňate. Inzeráty sa ale v hojnom počte vyskytujú aj na sociálnych sieťach a niektoré online bazáre zas majú podobu aplikácie pre smartfóny. Inzeráty sa rýchlo stali neoddeliteľnou súčasťou digitálneho života, no majú aj svoju odvrátenú stranu. Poznáte tieto riziká a spôsoby, ako ich eliminovať?

Inzertné portály ponúkajú možnosť nájsť takmer čokoľvek, často za veľmi výhodné ceny. Či už hľadáte starožitný nábytok, novšiu či staršiu elektroniku alebo vintage oblečenie, online inzertné portály sú zdrojom zaujímavých ponúk. Naopak, ak sa potrebujete zbaviť čohokoľvek prebytočného, prípadne si trochu privyrobiť a vylepšiť svoj rozpočet, tak online bazáre sú jedným z možných riešení.

Rovnako na predávajúcich, tak aj kupujúcich, číhajú na online bazároch rôzni podvodníci, ktorým menej skúsení ľahko „sadnú na lep“. Pozreli sme sa na to, ako sa chrániť a výhody týchto platforiem využívať naozaj bezpečne.

Najčastejšie typy podvodov a ako ich odhaliť

Podvodníci na online bazároch sú vynaliezaví a neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako niekoho nachytať. Medzi najčastejšie triky patria falošné inzeráty s príliš výhodnou cenou, prípadne predaj neexistujúceho tovaru. Ak na takýto inzerát zareagujete, spustí sa zo strany predávajúceho vlna všemožných výhovoriek a požiadaviek na zaplatenie rezervačného poplatku, prípadne zálohy na poštovné.

Z pozície kupujúceho by ste mali byť obzvlášť opatrný pri inzerátoch ponúkajúcich tovar za nápadne nízku cenu. Ak je výrazne nižšia ako trhová hodnota, môže to byť pasca. Vždy si dôkladne prezrite fotografie produktu a nebojte sa požiadať predávajúceho o ďalšie snímky alebo video. Ak predávajúci odmieta telefonicky kontakt, komunikuje len cez správy a ešte k tomu aj „lámanou“ slovenčinou, ide o signály, pri ktorých treba spozornieť.

Ako sme už spomenuli, imúnni voči podvodom nie sú ani predávajúci. Možno ste aj sami zažili, že už krátko po pridaní inzerátu vás kontaktoval záujemca, ktorý ale v skutočnosti vôbec nemal v úmysle od vás tovar kúpiť. V takýchto prípadoch podvodníci kontaktujú predávajúcich s falošným záujmom o tovar, buď aby pod zámienkou získali vymyslený poplatok, alebo vás odkázali na falošnú webstránku imitujúcu web prepravnej spoločnosti, prostredníctvom ktorej sa zmocnia vašich platobných údajov.

Ak narazíte na podozrivý inzerát alebo správanie, neváhajte ho nahlásiť správcom platformy. Tým môžete ochrániť nielen seba, ale aj ďalšie potenciálne obete.

Čomu sa vyhnúť pri nakupovaní na online bazároch?

Pri nakupovaní na online inzertných weboch existuje niekoľko kľúčových pravidiel, ktorých by ste sa mali vždy držať. V prvom rade sa vyhýbajte platbám vopred, a to bez ohľadu na to či ide o väčšie alebo menšie sumy. Seriózni predávajúci zvyčajne akceptujú platbu pri osobnom odbere alebo prostredníctvom dobierky.

Nikdy neposkytujte svoje osobné údaje, ako je rodné číslo alebo číslo občianskeho preukazu, ani údaje o vašej platobnej karte. Buďte obzvlášť opatrní pri zadávaní akýchkoľvek platobných údajov a vždy sa uistite, že ste na bezpečnej a overenej stránke platobnej brány.

Podvodníkov môžete odhaliť ešte skôr, ako na inzerát zareagujete. Vždy si dôkladne prečítajte celý text inzerátu, niekedy môžu byť dôležité informácie skryté v detailoch alebo v popise produktu. Ak je popis písaný s chybami, je nepresný alebo vyslovene zavádzajúci, aspoň viete, že na inzerát sa ani len neoplatí reagovať. Ak predávajúci žiada o platbu za kuriéra vopred, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o podvod, rovnako ako v prípade, že ste predávajúci a falošný kupujúci vás odkáže na stránku, kde máte objednať a zaplatiť za dopravu tovaru kupujúcemu. Určite nenaleťte na sľuby, že platby za dopravu vám následne kupujúci pošle.

Tipy a triky pre bezpečné nakupovanie v online bazároch

Pre ešte vyššiu bezpečnosť sa oplatí dodržiavať ešte niekoľko zásad. Ak máte možnosť, snažte sa o osobné stretnutie s predávajúcim na verejne prístupnom mieste. Ak to nie je možné, využívate služby známych a overených prepravných spoločností, alebo bežnej pošty. K zásielke vždy majte sledovacie číslo, ak ste kupujúci, vypýtajte si ho od predávajúceho.

S druhou stranou vždy komunikujte prostredníctvom oficiálnych kanálov konkrétnej platformy. Takto zostane vaša komunikácia zdokumentovaná v prípade akýchkoľvek problémov. Ak vás napríklad predávajúci žiada o komunikáciu mimo platformy, zvýšte svoju opatrnosť.

Pod heslom „dôveruj, ale preveruj“ využite možnosť overiť si históriu predávajúceho. Prakticky všetky rozšírené platformy pre online inzerciu umožňujú vidieť hodnotenia a recenzie od predchádzajúcich kupujúcich. Tieto informácie môžu byť neoceniteľné pri rozhodovaní, či sa vôbec ozvať.

Varovné signály neignorujte

Čo sa teda oplatí? Vo všeobecnosti vždy dôverovať svojim inštinktom. Ak sa vám zdá nejaká ponuka až príliš dobrá na to, aby to bola pravda, pravdepodobne niekde bude háčik a vám by namiesto výhodnej kúpy mohli zostať akurát tak oči pre plač. Určite vždy zbystrite, ak niekto komunikuje zvláštnym spôsobom, s chybami, prípadne ak na vás niekto vyvíja nátlak, aby ste sa rýchlo rozhodli.

Správy plné gramatických chýb alebo použitie nepresného oslovenia sú napríklad typickými znakmi správ, ktoré podvodníci rozosielajú automatizovane. Rovnako buďte opatrní, ak druhá strana náhle zmení podmienky transakcie alebo žiada o dodatočné platby.

Čo dodať? Bola by určite škoda zanevrieť na online bazáre, pretože aj napriek uvedenému platí, že môžu byť skvelým miestom na nákup a predaj, no vyžadujú si zdravú dávku opatrnosti. Pamätajte si, že práve vaša bezpečnosť je prvoradá a žiadna výhodná kúpa nestojí za to, že sa nakoniec stanete obeťou podvodu.

Pridané dňa: 11.10.2024
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám