
Občianske preukazy bez fotky
Zazvonil u vás poštový doručovateľ so zásielkou na meno vášho dieťaťa a vôbec ste netušili o čo ide? S najväčšou pravdepodobnosťou Okresné riaditeľstvo Policajného zboru odoslalo vašej ratolesti občiansky preukaz bez podoby tváre. O čo ide a aké má tento typ občianskeho preukazu využitie? Na nasledujúcich riadkoch nájdete odpovede na všetky súvisiace otázky a tiež užitočné tipy, ako si uľahčiť cestovanie po krajinách EÚ vďaka novému typu dokladu.
Pre koho je určený občiansky preukaz bez podoby tváre?
Po viacerých odkladoch začalo Ministerstvo vnútra SR ešte v roku 2021 postupne vydávať občianske preukazy bez podoby tváre. Nápadne sa podobajú na bežné občianske preukazy, avšak ako prvé vám udrie do očí hlavný rozdiel – nie je na nich fotografia s podobizňou toho, komu občiansky preukaz patrí. V princípe to ani nie je potrebné, pretože tento typ dokladu nemá nahrádzať bežný občiansky preukaz či iný cestovný doklad.
Občianske preukazy bez podoby tváre sa aktuálne vydávajú pri narodení dieťaťa, získaní slovenského občianstva a pri prihlásení osoby mladšej ako 15 rokov na trvalý pobyt na Slovensku. Okrem toho sa tiež vydávajú aj osobám vo veku nad 65 rokov, ktoré nemajú vydaný občiansky preukaz vybavený čipom. Prekvapenie z poštovej zásielky tak nečakalo iba mnohých rodičov maloletých detí do 15 rokov, ale aj seniorov, ktorí často ani len netušili, že občiansky preukaz bez podoby tváre vôbec môžu nejako využiť. Ministerstvo vnútra tento typ dokladov odosiela automaticky bez toho, aby ste o ne museli žiadať.
Využitie občianskeho preukazu bez podoby tváre
Ak sa pozriete na tento typ občianskeho preukazu, namiesto fotky nájdete informáciu o tom, že slúži ako identifikačná karta pre elektronické služby verejnej správy. Čo si pod tým v praxi predstaviť? Aktuálne má tento preukaz iba jedno využitie. V rámci projektu eZdravie umožňuje prístup k elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky. Možno si poviete, že takáto kartička je úplne zbytočná, no napriek tomu si ju pre istotu starostlivo uschovajte, ak by ste ju v budúcnosti potrebovali u lekára alebo v lekárni.
Zásielku s občianskym bez tváre si vyzdvihnite
Ak vás poštár nezastihne, nechá vám v schránke typický „žltý lístok“, teda oznámenie o uložení zásielky, pričom následne máte 18 dní na jej vyzdvihnutie. Ak si takúto zásielku nevyzdvihnete, vráti sa naspäť a občiansky preukaz bez podoby tváre si budete môcť prevziať už iba na oddelení dokladov miestne príslušného Okresného riaditeľstva Policajného zboru. Opäť ale odporúčame venovať zásielke pozornosť, keďže ak už vám alebo vášmu dieťaťu bol vydaný nejaký doklad, mali by ste ho mať vo svojej dispozícii pre prípad potreby.
Platnosť občianskeho preukazu bez podoby tváre
Platnosť občianskeho preukazu bez podoby tváre je stanovená na 15 rokov, pričom na jeho platnosť nebude mať vplyv ani prípadné vydanie štandardného občianskeho preukazu pre dieťa do 15 rokov, ktorý má kratšiu platnosť. Ak vášmu dieťaťu bol doručený občiansky preukaz bez podoby tváre, neznamená to, že by ste po dovŕšení veku 15 rokov nemali vybavovať štandardný občiansky preukaz. Postup v tomto smere zostáva zachovaný a občiansky preukaz bez podoby tváre nenahrádza bežný občiansky preukaz ako doklad totožnosti.
Občiansky preukaz bez podoby tváre je aj terčom kritiky
Od začiatku vydávania tohto dokladu sa na vydávanie občianskych preukazov bez podoby tváre vzniesla aj vlna kritiky. Mnohí ľudia za zásadný problém považujú slabú informovanosť, ale tiež prakticky nulovú využiteľnosť v bežnom živote. Ak máte bežnú kartu poistenca, resp. máte aj kartu poistenca svojich maloletých detí, aj v súčasnosti sa pri vybavovaní vecí u lekára úplne zaobídete bez tohto dokladu. Mnohí ho teda považujú za zbytočný a pre dôchodcov dokonca mätúci, pretože sa nevedia dostať ku konkrétnym informáciám o jeho využití.
Na strane druhej treba pripomenúť, že vydávanie občianskych preukazov bez podoby tváre je jedným z krokov, ktorý bol potrebný v súvislosti s elektronizáciou agendy verejnej správy, a to konkrétne v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Hoci v súčasnosti sú možnosti jeho využitia limitované, nastupujúcou elektronizáciou verejnej správy je veľmi pravdepodobné, že časom si nájde aj širšie uplatnenie.
Pre dieťa môžete vybaviť občiansky preukaz na cestovanie
Kritika rodičov maloletých detí voči občianskym preukazom bez podoby tváre často smeruje voči tomu, že tento doklad nie je možné využiť na cestovanie. Treba ale dodať, že na cestovanie v rámci EÚ a schengenského priestoru môžete požiadať o vydanie občianskeho preukazu s fotografiou pre svoje dieťa, pričom táto možnosť je dostupná aj pre deti do dovŕšenia veku 15 rokov. Detský občiansky preukaz, ktorého súčasťou je aj fotografia je teda možné využiť na cestovanie úplne rovnako ako štandardný občiansky preukaz osôb vo veku nad 15 rokov. Dokonca oproti cestovnému pasu ide o lacnejšiu a často aj rýchlejšiu možnosť.
Treba len počítať s tým, že platnosť pri deťoch mladších ako 6 rokov je 2 roky a pri starších deťoch od 6 do 15 rokov je platnosť takéhoto dokladu 5 rokov. Ak teda so svojím dieťaťom plánujete cesty iba v rámci EÚ, resp. Schengenu, nemusíte vôbec vybavovať cestovný pas, ale úplne vám postačí aj požiadate o vydanie občianskeho preukazu s fotografiou pre svoje dieťa. Táto možnosť sa oplatí aj v čase letných prázdnin, kedy sú oddelenia dokladov doslova zavalené žiadosťami o vydanie cestovného pasu. Podľa informácií Ministerstva vnútra SR je vydávanie občianskych preukazov s fotografiou pre deti dokonca rýchlejšie ako vydávanie cestovných pasov.
Čo dodať na záver? Pri zásielke pre svoje dieťa z OR PZ sa nemusíte ľakať, že vyviedlo niečo zlé, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o občiansky preukaz bez podoby tváre. Tento doklad ale nemôžete použiť na cestovanie, máte však možnosť požiadať aj pre svoje dieťa mladšie ako 15 rokov o vydanie občianskeho preukazu s fotografiou, ktorý následne môžete využiť na cestovanie v rámci EÚ tak, ako keby malo „bežný“ občiansky preukaz.