Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Fotovoltiku podporuje aj EÚ

Využívanie solárnej energie v Európskej únii je jednou z priorít na ceste za dosahovaním energetickej nezávislosti. S rastúcimi nákladmi na energie sa fotovoltika stáva čoraz aktuálnejšou témou aj pre bežných ľudí a dokonca mnohí dodávatelia týchto riešení už v súčasnosti nestíhajú. Čo sa oplatí vedieť o dotáciách na solárne panely zo strany EÚ a akú úsporu dokážu priniesť?

Fotovoltika je čoraz populárnejšia aj medzi Slovákmi

Slnečná energia so sebou prináša množstvo výhod, vďaka ktorým je vhodným riešením súčasných energetických výziev zapríčinených okrem iného aj kolísaním cien na svetových trhoch. Fotovoltika a energia zo slnka umožňuje rýchle zavedenie a prináša prakticky okamžité výhody, a to ako pre firmy, tak aj jednotlivcov. Ak sa prejdete po obciach, určite si všimnete, že fotovoltické panely už postupne pribúdajú na starších aj novších domoch.

Hoci solárne technológie rýchlo napredujú, ich návratnosť je stále pomerne dlhá a neraz sa počíta aj na viac ako 10 rokov. Situáciu by samozrejme opäť zmenilo, ak by ceny elektrickej energie začali prudko stúpať, čím by sa celková návratnosť začala skracovať. Investovať však len do solárnych panelov nestačí, pretože potrebujete celý systém, ktorý bude schopný prebytočnú energiu aj skladovať, prípadne využiť inak.

Vzhľadom na to, že investícia do fotovoltiky sa dokáže vyšplhať až na desiatky tisíc eur, oplatí sa vedieť, aké dotácie sa v tomto smere chystajú. Niektoré bolo možné využiť aj v minulosti, pričom jedna z najdôležitejších dotačných schém sa chystá práve teraz.

Pripraviť sa na spustenie programu Zelená domácnostiam sa oplatí

Drvivá väčšina záujemcov o investovanie do fotovoltiky aktuálne upiera svoju pozornosť na pokračovanie projektu Zelená domácnostiam, ktorý už túto jeseň má spúšťať Slovenská inovačná a energetická agentúra.

V rámci tohto programu je alokovaných až vyše 181 miliónov eur s možnosťou využitia do konca roka 2029. Dotácia určená pre domácnosti z celého Slovenska bude následne prebiehať formou poukážok a celé spustenie projektu a spresnenie pravidiel sa oplatí pozorne sledovať. Očakáva sa totiž, že záujem bude opäť obrovský a preto by ste už teraz mali mať vybrané to najvhodnejšie riešenie pre vašu domácnosť.

Rôzne dotačné programy sa v jednotlivých krajinách EÚ neobjavujú len tak „sčista-jasna“ ale sú zastrešované práve zo strany Európskej únie, ktorá na podporu využívania alternatívnych zdrojov energie uviedla do života kompletný program REPowerEU.

Aké sú ciele programu REPowerEU?

V súvislosti s využívaním alternatívnych zdrojov energie, medzi ktoré patrí aj fotovoltika, nemôžme nespomenúť plán REPowerEU. Jeho hlavným cieľom je masívne a rýchle zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov, čím by sa celá EÚ stala výrazne menej závislou napríklad aj od ruských fosílnych palív. V rámci plánu REPowerEU zohráva energia zo slnka kľúčovú úlohu, pretože cieľom tejto stratégie je dostať do sietí vyše 320 GW zo solárnej fotovoltiky, a to už do roku 2025 a do roku 2030 takmer 600 GW, čo v porovnaní so stavom spred troch rokov predstavuje takmer trojnásobný nárast.

Medzi základné odporúčania podľa REPoweEU pre členské štáty je stanovenie spoľahlivých rámcov podpory strešných systémov, a to aj spolu s uskladňovaním energie a tepelnými čerpadlami s návratnosťou kratšou ako desať rokov.

Ak je to potrebné na uvoľnenie investícií, krajiny by mali zriadiť národný podporný program, zabezpečujúci masívne zavádzanie strešnej slnečnej energie s uprednostňovaním najvhodnejších budov na rýchle opatrenia, čo vyššie spomenutý program Zelená domácnostiam aj bezpochyby spĺňa.

Mám záujem o fotovoltiku, čo ďalej?

Ak máte záujem o využívanie efektívnejších zdrojov energie, tak práve fotovoltický systém môže byť pre vás ideálnym riešením. Treba si ale uvedomiť, že pri výbere je potrebné zohľadniť veľké množstvo rôznych faktorov, od samotnej orientácie stavby, veľkosti strechy až po aktuálny stav elektroinštalácie a štýl, akým spotrebovávate elektrickú energiu.

Montáž fotovoltiky si vyžaduje vlastný projekt a odborný prístup, nestačí si len niekde zohnať solárne panely a namontovať si ich na strechu. Celý systém je vždy najlepšie prispôsobiť konkrétnym podmienkam. Zvoliť si napríklad môžete systém s akumuláciou prebytkov do teplej vody, prípadne systém s batériovým úložiskom na ukladanie prebytkov. Tie môžete čerpať vtedy, keď nie je vhodné počasie.

Jednoducho možností, ako efektívne využívať fotovoltiku je viacero a aby ste objavili to, ktoré pre vás bude optimálne, oplatí sa obrátiť na profesionálov. Tí vám určite ochotne poradia aj v prípade, že budete chcieť využiť dotačnú schému, čím sa vyhnete tomu, že si celý systém na využívanie solárnej energie budete musieť financovať z vlastných zdrojov.

Fotovoltické systémy čaká ďalší vývoj zvyšujúci efektivitu a spoľahlivosť

Hoci snahy EÚ o zavádzanie fotovoltiky sú veľmi ambiciózne, treba jedným dychom dodať, že nie vo všetkých európskych krajinách sú podmienky na využívanie solárnej energie ideálne. Aj v našich zemepisných šírkach je skutočná využiteľnosť solárnych panelov na úrovni 7-8 mesiacov do roka, čo návratnosť celej investície ešte predlžuje. Netreba ale zabúdať, že vývoj fotovoltických systémov neustále napreduje a pozornosť vývojárov sa aktuálne sústredí najmä na zlepšenie účinnosti a výkonu solárnych článkov. Pracuje sa na nových materiáloch a technológiách zvyšujúcich množstvo energie, ktorú je možné získať zo slnečného žiarenia a tiež zvyšujú spoľahlivosť, čo by viedlo k ďalšiemu zrýchleniu návratnosti.

Na záver dodajme, že v EÚ je budúcnosť fotovoltiky veľmi sľubná a čoraz častejšie sa spomína aj zavedenie povinnosti využívať tieto systémy na všetkých budovách. Pri uvažovaní nad fotovoltikou netreba pozerať iba na návratnosť ale aj na to, že s týmto systémom sa stanete menej závislým od dodávateľa elektrickej energie, tepla či cien pohonných hmôt, ak by ste si z prípadných prebytkov nabíjali elektromobil.

Pridané dňa: 23.10.2023
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám