Finančný poradca alebo pracovník v banke?
Počas svojho života sa mnohokrát stane, že potrebujeme poradiť vo finančných záležitostiach. Každý človek má inú špecializáciu a preto je možné, že by sme si vlastným pričinením spravili skôr škodu, keby sme sa rozhodli čerpať pôžičky, bez predchádzajúcej konzultácie. Našťastie sú ľudia, ktorí sa vo finančnom sektore pohybujú a čo je najdôležitejšie, majú skúsenosti v danom obore. Ak napríklad potrebujete peniaze rýchlo, tak existujú rýchle pôžičky, online či SMS pôžičky. Kto nám však vie poradiť lepšie a výhodnejšie – finančný poradca alebo pracovník v banke?
Finančný poradca aj pracovník banky, má potrebné vzdelanie alebo prešiel školeniami, vďaka čomu vám vedia ponúknuť správne riešenie danej problematiky, s ktorou ich oslovíte. Je to ale naozaj tak?
Treba si uvedomiť, že napríklad pracovník banky je zamestnaný samotnou inštitúciou a povinnosťou pracovníka je robiť to, čo od neho vyžaduje zamestnávateľ, napríklad ponúkať konkrétny produkt. Vieme, že výhodnosť produktov sa medzi bankami a poisťovňami veľakrát líši. Napríklad pracovník v banke nemá kompetencie a veľakrát ani vedomosť informovať klienta, ktorý má záujem napríklad o pôžičku, či ponuka danej banky voči iným bankám je výhodnejšia alebo nie. Je to na žiadateľovi, aby si v bankách vyžiadal cenové ponuky približne rovnakých produktov a vyhodnotil ich. Vtedy je vhodné pribrať k rozhodovaniu finančného poradcu, ktorý sa špecializuje na danú problematiku.
Finančný poradca nemusí byť zamestnanec a môže pracovať aj samostatne. Na Slovensku je niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú možnosti finančného poradenstva, takže nejde o úplnú novinku, ktorú by ľudia museli dlho hľadať. Základným piliérom vzťahu, medzi finančným poradcom a klientom je dôvera, lebo finančný poradca sa orientuje v celom finančnom portfóliu klienta. Vie, aké máte príjmy a výdavky, akú hypotéku, pôžičky a poistenie, aj kde investujete finančné prostriedky. Jeden človek má vedomosti o produktoch, čo oceníte najmä vtedy, keď potrebujete vybaviť viac produktov. Okrem toho je finančný poradca nestranný a spolupracuje so všetkými bankami a poisťovňami. Vie vám teda objektívne poradiť, v ktorej inštitúcii je konkrétne poistenie, úver, pôžička či hypotéka najvýhodnejšia. Jeho príjem sa vyrátava províziou z predaja. Nevýhodou finančných poradcov je však to, že finančného poradcu môže robiť ktokoľvek a keďže sú platení od provízie, môže sa vám finančný poradca snažiť poradiť produkt, z ktorého má on najväčší provízny zisk. Vďaka recenziám, si však môžete vybrať dobrého poradcu a nie takého, ktorého úmyslom je iba zarobiť. Dobrý finančný poradca je lojálny a stará sa o vás. Poskytuje vám servis zadarmo, čo znamená, že keď je na trhu nový produkt osloví vás, aby ste vďaka drobným zmenám v zmluvách ušetrili.
V konečnom dôsledku je iba na vás, koho si vyberiete. Či pôjdete priamo do finančnej inštitúcie alebo oslovíte finančného poradcu.
Ak sa rozhodnete pre finančného poradcu tak:
- Vyberte si finančného poradcu na základe referencií alebo recenzií.
- Overte si, či daná osoba pre deklarovanú spoločnosť pracuje, ako finančný poradca.
- Dohodnite si osobné stretnutie.
- Dohodnite si podmienky spolupráce vopred.
Robte veci s rozumom a premyslene. Hlavne v oblasti financií, ktoré raz sú a inokedy nie, je potrebné, tvoriť si rezervy a práve dobrý finančný poradca vám status quo dokáže udržať.