Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Fikcia doručenia

Dlžník, alebo prakticky ktokoľvek, kto má dôvod na to, aby sa pred niekým zatajoval, obvykle ako prvé prestane preberať poštové zásielky. Takýto postup však vôbec nedáva zmysel a naopak, poškodí práve toho, kto sa zatajuje. Inou situáciou sú zas prípady, kedy sa vyžaduje doručenie zásielky, ale skutočný pobyt osoby nie je známy. Toto všetko sú situácie, kedy sa využíva tzv. fikcia doručenia. Čo sa o tomto inštitúte oplatí vedieť?

Čo je fikcia doručenia a ako sa týka aj vás?

Nepreberať si poštové zásielky, alebo zásielky doručené do elektronickej schránky je ako strkať si hlavu do piesku v domnienke, že sa tak schováte a nikto vás neuvidí. Dôvod, prečo nepreberanie zásielok nemá zmysel je inštitút fikcie doručenia, pri ktorom sa písomnosť považuje za doručenú aj napriek tomu, že si ju fyzicky nepreberiete a neoboznámite sa s jej obsahom. Najčastejšie sa uplatňuje pri doručovaní v rámci súdnych a správnych konaní, resp. pri rôznych úradných zásielkach.

Ide o účinný nástroj, ako reagovať na situácie, keď sa adresát vyhýba prevzatiu zásielky, alebo je jeho skutočný pobyt neznámy. Isté riziko však hrozí aj v prípade, že sa z akéhokoľvek dôvodu o zásielke nedozviete, napríklad ak vám bude doručovaná počas hospitalizácie, alebo dlhšej dovolenky. Aké problémy si takto môžete privodiť?

Právne dôsledky fikcie doručenia

Ak nastane fikcia doručenia, prináša to so sebou závažné právne následky. Od tohto okamihu totiž začínajú plynúť lehoty pre rôzne úkony – napríklad na podanie odvolania, odporu alebo vyjadrenia sa k súdnemu konaniu. Ak si teda včas nepreberiete poštovú zásielku, môžete sa ocitnúť v situácii, keď voči vám prebieha konanie, o ktorom sa dozviete až neskôr a stratíte tak možnosť účinne sa brániť. Hoci sa hovorí, že „nevedomosť je sladká“, v tomto prípade to neplatí, pretože ak o niektorých veciach neviete, nemáte ich ani ako riešiť.

Inou situáciou je, ak sa prebratiu zásielky cielene vyhýbate. V takom prípade totiž konanie proti vám nebude zastavené, ale bude ďalej prebiehať a navyše ani nebudete mať možnosť vyjadriť sa. Ak máte dlhy a je voči vám vedené súdne alebo aj mimosúdne vymáhanie, nepreberaním pošty si absolútne nijak nepomôžete.

Kedy nastáva fikcia doručenia?

Aktuálna právna úprava fikcie doručenia súdnych zásielok sa nachádza v Civilnom sporovom poriadku, pričom viaceré pravidlá sa zjednodušili za účelom eliminovania prieťahov v konaní. Ustanovenia o fikcii doručenia ale nájdete aj v občianskom zákone a správnom poriadku.

Ak si ako príklad vezmeme doručovanie súdnych zásielok, podľa civilného sporového poriadku platí, že pri doručovaní fyzickej osobe sa písomnosť považuje za doručenú dňom vrátenia zásielky súdu, pričom fikcia doručenia nastáva bez ohľadu na to, či sa adresát na tejto adrese zdržiaval.

Súdy a úrady spravidla doručujú zásielky na adresu trvalého pobytu, resp. inú adresu, ktorú účastník konania uviedol. Ak ale osoba nemá adresu evidovanú v registri obyvateľov SR, postup je odlišný, pretože takáto písomnosť sa považuje za doručenú po 15 dňoch od zverejnenia oznámenia na úradnej tabuli súdu a na webovej stránke konajúceho súdu.

Rovnako sa zásielka považuje za doručenú aj v prípade, že ju od poštového doručovateľa odmietnete prevziať. To je síce vaším právom, pretože nikto vás nemôže nútiť prevziať zásielku nasilu, avšak nič tým nezmeníte, pretože pri bezdôvodnom odopretí prijatia písomnosti nastáva doručenie práve dňom odopretia prijatia.

Zmeškanie lehoty je možné odpustiť

Už vyššie sme načrtli, že o doručovaní písomnosti sa v niektorých prípadoch nemusíte dozvedieť aj bez vlastného pričinenia. Ak ste z akýchkoľvek neočakávaných dôvodov doručenie písomnosti zmeškali alebo ste sa o nej nedozvedeli, súd vám zmeškanie lehoty môže odpustiť po uvedení ospravedlniteľného dôvodu.

V každom prípade platí, že fikcia doručenia je dôležitým právnym nástrojom, vďaka ktorému môžu úrady a súdy konať aj vtedy, ak je niektorý z účastníkov konania nečinný alebo sa zatajuje. Je zároveň tým hlavným argumentom, prečo nepreberanie zásielok nie je v žiadnom prípade riešením.

Pridané dňa: 27.01.2025
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám