Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Čo sú revolvingové úvery?

Revolvingové úvery sú produktom, ktorý ponúka rýchly a flexibilný prístup k finančným prostriedkom bez zdĺhavej administratívy. Ide o špecifický, avšak stále veľmi rozšírený finančný produkt, ktorý má svoje výhody aj nevýhody. Vysvetlíme, čo sú revolvingové úvery, v čom spočívajú ich špecifiká, kedy sa ich oplatí využiť a aké sú ich nástrahy.

Čo je revolvingový úver?

Revolvingový úver je typ úveru, ktorého úverový limit sa automaticky obnovuje až po dohodnutú sumu. Napokon, túto jeho vlastnosť prezrádza už samotný názov, ktorý by síce na prvé počutie mohol evokovať zbraň z westernového filmu, avšak vychádza zo slova „revolve“, teda otáčať sa. Zásadným odlišovacím znakom od iných typov úverov a pôžičiek je možnosť opakovaného využívania bez potreby podávania akýchkoľvek žiadostí či preverovania zo strany poskytovateľa úveru.

Jednoducho povedané, ak máte úverový rámec nastavený napríklad na 3 000 eur, tak po úplnom alebo čiastočnom vyčerpaní sa vám využiteľná suma vráti po určitom čase (napríklad po mesiaci) na pôvodnú hodnotu a môžete opätovne čerpať. Samozrejme, takto čerpané prostriedky je potom potrebné v pravidelných splátkach aj vracať. Výhodou ale je, že ak zo svojho revolvingového úveru nebudete v rámci určitého obdobia čerpať nič, nebudete platiť ani žiadne splátky. Takéto peniaze tak môžete považovať ako odložené „niekde bokom“ pre prípad potreby.

Špecifiká splácania revolvingového úveru

V praxi je jednou z najbežnejších foriem revolvingových úverov práve kreditná karta. Ako jej používateľ máte k dispozícii určitý kreditný limit a môžete si požičať peniaze na nákupy alebo akékoľvek iné transakcie. Samotné splácanie čerpanej čiastky už ale nemusí prebiehať v pravidelných splátkach ako pri iných typoch úverov, ale napríklad aj naraz v jednej splátke či podľa vašich možností v rámci určitého časového obdobia.

Skôr ako sa pre tento typ úveru rozhodnete, je potrebné si detailne naštudovať všetky podmienky, vďaka čomu zistíte, či skutočne ide o výhodnú ponuku. Možnosti nastavenia samotného produktu sú pritom rôzne a vždy budú závisieť od toho, čo ste si s poskytovateľom dohodli v zmluve. Môžete si dohodnúť, že ak čerpané prostriedky vrátite povedzme do 15 dní, nebudete platiť žiadny úrok. Zmluvne však môžete mať určené rôzne sankcie za to, ak by ste splácať nezačali vôbec alebo v nižšej sume ako je dohodnuté v zmluve. Netreba ani zabúdať, že niektorí poskytovatelia tohto typu úverov si môžu účtovať aj fixný či percentuálny poplatok za vedenie revolvingového účtu.

Kedy sa revolvingový úver môže oplatiť?

Revolvingové úvery môžu byť veľmi výhodné, ak ich viete správne používať a máte dostatočnú finančnú disciplínu. Zhrnuli sme hneď niekoľko dôvodov, prečo je tento typ úverov obľúbený nielen medzi fyzickými, ale aj právnickými osobami. Tou najväčšou výhodou je flexibilita. Máte skrátka k dispozícii určitú sumu, ktorú môžete v prípade potreby ihneď použiť. Po čase sa úročí len vyčerpaná suma, ktorú postupne začnete splácať.

Okrem postupného splácania však máte možnosť vyčerpanú sumu zaplatiť hoci aj naraz a tým sa napríklad vyhnúť plateniu úrokov. Ak napríklad čakáte peniaze za predaný tovar, prípadne vám zostáva pár dní do výplaty a máte nevyhnutné výdavky, tak práve revolvingový úver je vhodným nástrojom na vykrytie finančných potrieb. Výška splátok navyše vôbec nemusí byť presne určená, spravidla sa určuje iba minimálna výška splátky. Ak peniaze z revolvingového úveru práve nepotrebujete čerpať, väčšinou ani nič neplatíte.

Nevýhody revolvingových úverov

Až doteraz sme sa na revolvingové úvery pozerali očami človeka, ktorý si dokáže manažovať svoje financie a má ich pod kontrolou. Revolvingové úvery však skrývajú mnohé nástrahy, ktoré dokážu byť rizikom najmä pre menej disciplinovaných ľudí. Hoci schvaľovací proces môže byť o niečo prísnejší ako v prípade iných úverov, sú cestou ako sa celkom jednoducho zadlžiť a stratiť prehľad vo svojich financiách, ktorý vás v konečnom dôsledku môže vyjsť veľmi draho.

Pri revolvingových úveroch spravidla existuje krátke „bezúročné“ obdobie, ktoré sme spomenuli aj vyššie. Ak však čerpané peniaze nestihnete v tejto dobe vrátiť, začína sa dlžná suma úročiť a to nie práve najnižšími sadzbami. Menej disciplinovaných dlžníkov tak môže nepremyslené využívanie revolvingového úveru vyjsť v konečnom dôsledku veľmi draho.

Ďalším aspektom, ktorý láka k nezodpovednému míňaniu a nepremysleným nákupom, je jeho automatické obnovovanie. Môže totiž vo vás vyvolávať pocit, že nech miniete koľkokoľvek, čiastka dostupná na míňanie sa vám aj tak obnoví do pôvodnej hodnoty. Týmto spôsobom sa môžete ľahko dostať do finančných problémov, ktoré ukončí až pozastavenie poskytovania úveru a mimosúdne vymáhanie peňazí.

Na záver máme pre vás krátke zhrnutie. Revolvingový úver je užitočným nástrojom na riešenie krátkodobých finančných potrieb a neočakávaných situácií. Z vašej strany si však vyžaduje zodpovednosť a znalosť podmienok, za akých je úver poskytovaný. Vyhnete sa tak nielen finančným ťažkostiam, ale aj zbytočným nákladom súvisiacim s využívaním revolvingového úveru. V prípade, že máte o revolvingový úver záujem, určite si porovnajte ponuky rôznych poskytovateľov a dôsledne zvážte svoje finančné možnosti.

Pridané dňa: 09.10.2023
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám