Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Barter výhodne a bezpečne

Mohlo by sa zdať, že v súčasnosti, kedy peniaze plnia funkciu univerzálneho výmenného prostriedku, nemá už výmenný obchod svoj význam. Jeho popularita však v uplynulom období opäť narastá, čo súvisí okrem iného aj s hľadaním ekologických a trvalo udržateľných riešení. Aké sú výhody výmenného obchodu v modernom šate a ako si popri výhodnosti samotnej výmeny ustrážiť aj jej bezpečnosť?

Výmenný obchod dáva zmysel aj dnes

Za 10 vajíčok 1 kilogram zemiakov od suseda. V podobnom duchu poznali výmenný obchod už dávno naši predkovia. Tento spôsob zadovažovania vecí bol pomerne rozšírený aj počas vojny a následne v medzivojnovom období, kedy často ľudia nemali inú možnosť, ako jednoducho vymeniť svoje veci za niečo, čo práve potrebovali viac. Výmenný obchod sprevádza civilizácie v rôznych obmenách už tisíce rokov, no neprekvitá iba počas krízových období, či v časoch všeobecného nedostatku. Svoje opodstatnenie a zmysel dáva aj dnes.

V súčasnosti si barter zachováva mnohé svoje výhody. Ide o jednoduchý spôsob, ako vymeniť nepotrebnú vec za niečo, čo zužitkujete, a to bez toho, aby ste vôbec museli siahnuť do peňaženky. Zmysel ale dáva aj pri podnikaní a veľmi často sa využíva napríklad v marketingu, prípadne v rámci rôznych PR aktivít. Bartrovaním sa pritom dajú vykryť aj „hluché“ obdobia, kedy síce za vykonanie zákazky nedostanete zaplatené peniazmi, ale dohodnete si protislužbu.

Výmenný obchod v podnikaní má význam zvlášť v tých prípadoch, kedy by výmena za peniaze neprimerane zvyšovala náklady účastníkov obchodu. Stretnúť sa s ním môžete aj pri remeselných činnostiach, napríklad vzájomným poskytovaním služieb medzi masérkou, kaderníčkou či nechtárkou.

Barter pomáha šetriť zdroje, peniaze aj prírodu

V ostatných rokoch ale do popredia vystupuje aj ďalší dôležitý aspekt výmenného obchodu. Keďže stále viac ľudí sa zamýšľa nad svojim vplyvom na životné prostredie, barter vychádza ako trvalo udržateľný prostriedok výmeny tovarov a služieb. Pomáha redukovať odpad, znižovať nároky na výrobu a je podporným nástrojom cirkulárnej ekonomiky. Vymieňaním navyše môžete častejšie aktualizovať svoj šatník bez toho, aby ste si robili výčitky za prílišné utrácanie. V neposlednom rade má výmenný obchod aj ďalší rozmer, keďže neraz v rámci rôznych „swap“ akcií dochádza k budovaniu medziľudských vzťahov.

Sociálne siete ako impulz pre bartrovanie

Bez preháňania môžeme uviesť, že výmenný obchod nebol nikdy jednoduchší ako dnes. Nemusíte už klopkať na dvere susedom, ani listovať siahodlhou inzerciou. Na sociálnych sieťach, predovšetkým na Facebooku existujú desiatky skupín, ktoré sú zamerané na výmeny rôznych vecí. Pokojne si tak s niekým môžete vymeniť aj auto, pretože k dispozícii sú aj skupiny zamerané práve na výmeny automobilov.

Skupiny „výmeny-chtivých“ ľudí sú pre barter tým správnym impulzom. Stačí nafotiť veci, ktoré už nepotrebujete a napísať, za čo by ste ich chceli eventuálne vymeniť. Potom sa už iba dohodnete so záujemcom. Sociálne siete sú rovnako skvelým spôsobom, ako sa dozviete o rôznych swap akciách vo vašom okolí.

Výmenný obchod v podnikaní a jeho úskalia

Ako čokoľvek iné, ani barter neprináša iba výhody. V prípade, že sa chcete zbaviť zbytočností z domácnosti a je vám prakticky jedno, čo za ne dostanete, tieto nevýhody ani nepocítite. Celkom inou situáciou však je, ak podnikáte a máte problém za svoj tovar alebo služby získať adekvátnu protihodnotu. Využiť barter pri podnikaní teda môže byť celkom problematické z nasledujúcich dôvodov.

Nemožnosť vyčísliť hodnotu výmeny – ak je hodnota vyčíslená v peniazoch, rozumieme jej omnoho lepšie a rovnako vieme vopred lepšie posúdiť, či je niečo drahé, alebo lacné. V prípade služieb je ale ich ocenenie niekedy celkom problematické, najmä ak sú počítané rozdielne. Niekto totiž cenu za svoje služby odvíja od počtu odpracovaných hodín, iný od materiálu a námahy, nuž a niekto tretí pokojne len od rozsahu.

Nerovnosť vo výmene – s vyššie uvedeným priamo súvisí aj to, že máloktorá výmena bude hodnotovo aj námahou skutočne rovnocenná, a tak jedna strana na tom bude potenciálne horšie. Barter sa tak najviac oplatí pri niečom, čo by ste si inak za peniaze nedopriali, ale protislužbu viete vykonať ľahšie a rýchlejšie.

Užší výber služieb a tovarov – zásadnou nevýhodou pri výmennom obchode môže byť obmedzený výber. Ak ste ochotný zaplatiť napríklad maliarovi za vymaľovanie celého bytu, máte široký výber, nie každý však bude ochotný ísť s vami do barterovej spolupráce.

Keď sa ponuka a dopyt nestretnú – Základom pre akúkoľvek transakciu je stretnutie ponuky s dopytom. Predstavte si ale že ponúkate napríklad masáže ale zároveň potrebujete opraviť auto. Aby ste mohli využiť barter, musíte nájsť niekoho, kto vám bude ochotný opraviť auto a zároveň ako protihodnotu akceptuje masáž.

Ako na úspešné barterové spolupráce?

Na základe vyššie popísaného je zrejmé, že na výmennom obchode sa môžete aj popáliť. Riziká nikdy úplne neodstránite, so správnym prístupom sa im ale dokážete vyhnúť.

V prvom rade si na výmenný obchod hľadajte spoľahlivých poskytovateľov. Ideálne je, ak si môžete vyberať z tých, ktorí vám už za služby v minulosti zaplatili peniazmi a boli spokojní.

Odporúčame tiež stanoviť si a jasne komunikovať spôsob stanovenia hodnoty výmenného obchodu. Vôbec sa nemusíte brániť stanoveniu hodnoty v peniazoch a pokojne ju takto uveďte aj do zmluvy.

Do tretice si vždy čo najpresnejšie stanovte podmienky, za akých budete s výmenným obchodom súhlasiť. Definujte jeho hodnotu, termíny a v neposlednom rade aj obsah a spôsob poskytnutia služby či presný popis tovaru. Nezabúdajte, že barter je aj o zaujímavých skúsenostiach a možno si vďaka nemu zlepšíte aj svoje komunikačné a obchodnícke zručnosti.

Pridané dňa: 24.05.2024
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám